• Start
  • Diy och pyssel
  • Kategorier
  • Arkiv
  • Samarbeta
  • I media
  • Om Monica Karlstein
  • Kontakt
Hemmafix
    • Anmälan till nyhetsbrevet
    • Arkiv
    • Diy och pyssel
    • Integritetspolicy
    • Kassa
    • Kategorier
    • Kontakt
    • Låt oss prata!
    • Mitt konto
    • Om Monica Karlstein
    • Shop
    • test
    • Varukorg
    • Webbutik
    • Om mig
    • I media
    • Inredningsuppdrag
    • Kontakt
Reklam: Inlägget presenteras i samarbete med Stala

Tävling: Vinn sopsorteringsvagn från Stala

Är det någonting som vi länge varit oense om här hemma så är det sopsortering. När vi bodde i lägenhet förut var det för trångt för att ha en rejäl och funktionell sopsortering för metall, glas och tidningar. Vi hade ingen klädkammare eller förråd till övers där det fanns plats för det. I sopskåpet fanns det bara två kärl varav den ena snabbt fylldes med hushållssopor och den andra med diskborstar, disktrasor, diskmedel och sådant.

Detta problem lämnade oss med två alternativ.
1. Gå iväg till sopstationen ganska långt bort i stort sett varje dag med en tidning och bara ett par glasburkar varje gång.
2. Många olika kassar med odiskade förpackningar samlades som ett berg vid ytterdörren och gav ett ganska sunkigt intryck när vi eller våra gäster kom hem till oss.

Alternativ ett funkade ju aldrig i praktiken så ofta blev alternativ två vår verklighet och resulterade lika ofta i en hel del diskussioner. Jag stod inte ut med stöket i hallen men min bättre hälft tog som tur var parti för miljön.

När vi nu flyttade till hus var vi överens om att vi så fort som möjligt skulle skaffa en riktigt bra sopsorteringslösning till köket och även en smart sorteringsstation till garaget. I höst ska vi renovera köket men redan nu har vi därför satt in en 80 centimeter bred sopsorteringsvagn under diskbänken. Det är en variant med två stora kärl och två mindre varav ett har ett lock med ett aktivt kolfilter som tar bort dålig lukt från matavfall. Så nu slänger vi hushållssopor, matavfall och morgontidningen under diskbänken och glasburkar och metallkonserver i garaget. Det jag verkligen gillar med lösningen under diskbänken som ni ser här är att den har en förvaringshylla för småsaker ovanför kärlen.

Nu finns inga ursäkter längre till att inte sortera allt vårt skräp och avfall och vi behåller såklart sopsoreringsvagnen även efter köksrenoveringen i höst. Bortsett från diskussionen om vem som ska gå ut med soporna till soptunnan på parkeringen efter middagen så har den här sopsorteringsvagnen gjort under för husfriden.

För att även göra er vardag lite lättare och er husfrid långvarig håller Hemmafixbloggen i samarbete med Stala nu en tävling. I potten ligger en valfri sopsorteringsvagn som passar ditt köksskåp.

Nu har du chansen att vinna en sådan här sopsorteringsvagn i valfri storlek från Stala. Det finns många olika modeller och storlekar så att du kan maximera ditt sopskåp. 

Allt du behöver göra är att svara på den här frågan och skriva rätt svar, vilken modell du vill vinna, ditt namn och din adress i ett mejl till monicakarlstein@gmail.com senast 10 augusti.  Välj vilken modell du vill vinna ur Stalas sortiment här (klicka på sopsorteringsvagnar).

Hur stor del av innehållet i en genomsnittlig soppåse är sådant som egentligen borde återvinnas? 
1. Mindre än 20 procent.
2. Cirka 80 procent.
3. Drygt 60 procent.

Vinnaren meddelas via e-post. Eventuell vinstskatt betalas av vinnaren.

23 jul 2017 Direktlänk Inredning: KökSponsrat inläggTävla & Vinn 0 kommentarer

Dela

  • Facebook
  • Pinterest
  • Email

Relaterade inlägg

15 december: Vinn fjärrstyrd...

Vitvaxat furugolv från Rappgo.

Golvet är bestämt och beställt – snart är...

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Monica Karlstein är certifierad inredare och proffspysslare. Läs mer här.

Följ Hemmafix

Från gulnad furu till ett riktigt drömskåp

FÖRE & EFTER: Renovera husbil

Ikea hack: Soffbordet Svärtan fick nytt underrede i trä

Från äppelmos till leksaksförvaring

Åtta månader på äventyr – segling i Karibien med barn

Ikea hack Tarva

Från trist furubyrå till drömmig sagohörna

Före & efter: Stora köksrenoveringen

Före & efter: Renovering av tvättstugan

Före & efter: Hallen får nytt liv

Från rödaktigt fulfynd till finskåp

Från solfjädrar till sänglampa

Nyhetsbrev

Få de senaste uppdateringarna och nyheterna från Hemmafix-Monica.

Prenumerera

Nya sovrummet i sommarstugan

Förvandla furubyrån till barnens drömmöbel

Förra årets trädgårdsprojekt – och några till

Gör din egen designervas – Klongvas/Ängvas

Måla möbler – 8 tips om färg, redskap och tekniker

Bloggvänner

Besök gärna några av mina bloggkollegor.

VÄXTSTÖD I ROSTIG CHARM-SOMMARKRUKOR I BLOM
VÄXTSTÖD I ROSTIG CHARM-SOMMARKRUKOR I BLOM
BLOGG - Hanna Wendelbo Design
De största inredningstrenderna för 2025 du inte vill missa
Lovely Life

Designa formen på mattan till barnrummet

Gör din egen lampa av rostig taggtråd

Ta vara på gamla symaskinen – gör en lampa

Så bygger du ditt eget rustika matbord

Så gör du en knutkudde även kallad knot pillow, av Monica Karlstein, Hemmafixbloggen.se

DIY: Så gör du en knot pillow – steg för steg

Pimpa Ikeamöblerna med textil – min nya kollektion hos Stickyfront

Ikea hack: Fixa molniga hyllan till barnens sagoböcker

DIY: Fixa tidningsställ av läder till soffan

Gör snygga förvaringslådor av skokartonger

Ikea hack Ivar hyllgavel

Förvandla en vanlig byrå med trendiga detaljer

Klä blomvasen i rotting

Ikea hack Ivar hyllgavel

Gör en skärmvägg eller sänggavel av sadelgjord

  • Facebook
  • Pinterest
  • Instagram
2025 @Hemmafixbloggen. All right reserved
✖