• Start
  • Diy och pyssel
  • Kategorier
  • Arkiv
  • Samarbeta
  • I media
  • Om Monica Karlstein
  • Kontakt
Hemmafix
  • Start
  • Diy och pyssel
  • Kategorier
  • Arkiv
  • Samarbeta
  • I media
  • Om Monica Karlstein
  • Kontakt
Banner
Reklam: Inlägget presenteras i samarbete med Boråstapeter

Nya blomster på väggarna i sommarstugan

EFTER: Så här blev resultatet efter fler år med slarvigt vitmålade spånskivor i sommarstugan hos mamma och pappa.

Hos mina föräldrar på landet finns det ett hus för min och min brors familj. 

I vårt sovrum hade vi fram till i somras en provisorisk lösning som dessvärre blivit permanent i flera år. Nämligen vitmålade spånskivor på väggarna. Ingen vacker syn direkt. 

Huset byggdes på helger och semestrar och tiden räckte helt enkelt inte till för tapetsering när det byggdes, och så har vi gjort lite på huset då och då under åren, men väggarna har bortprioriterats till förmån för mycket annat. För att det ändå skulle bli hyfsat beboeligt så målade vi spånskivorna vita med överbliven färg när vi satte upp dem, i väntan på att tiden skulle finnas och vi hade bestämt oss för en tapet.

FÖRE: Så här såg sovrummet ut innan de grönblommiga tapeterna kom på plats.

Så när jag nu i somras hittade en fantastiskt vacker tapet åkte jag upp ett par dagar och brände av den där tapetseringen som borde ha gjorts för länge sedan. 

Jag är otroligt nöjd med resultatet. Ni må ju tänka att jag är händig när jag driver en hemmafixblogg men det var faktiskt första gången jag tapetserade helt själv och jag gjorde det dessutom i två lager. Ett första lager med renoveringstapet och ett andra lager med en vackert grön blommig tapet. Och dessutom med två barn i släptåg. Ibland låg min två och en halvmånaders bebis på en filt på golvet intill och framåt midnatt kom fyraåringen med kudden i handen och la sig på pläden en stund innan jag blev tvungen att släcka ner och gå och lägga mig för att han inte ville somna själv i sängen som tillfälligt stod i vardagsrummet. Det är inte alltid helt lätt att bemästra hemmafix när man är själv med två små barn, men med lite barnvaktshjälp från mamma och pappa och ett par tidiga morgnar och sent kvällsjobb gick det till slut. Och nu ska ni få se resultatet som jag är galet stolt över. Både för att jag älskar tapeten men också för att jag tapetserade helt själv och dessutom samtidigt jonglerade pusslet med två barn under ett par dagar då mannen var hemma och jobbade. 

FÖRE: Golv- och taklister saknas och även foder runt fönster och dörrar. Och tapeter förstås.

Så här såg det ut innan jag satte igång. Väggarna var alltså klädda med spånskivor som vi tillfälligt hade målat vita. Inga golv eller taklister satt på plats men golvet var lagt. Det gjorde vi förra sommaren. På väggen på bilden sitter renoveringstapet delvis på plats och i övrigt är väggen bara slarvigt vitmålad. 

Så här blev resultatet. Tapeten heter “Hip rose special edition” och lanserades i våras av Boråstapeter. Den finns i fyra olika färgställningar, den här gröna, rosa, gul och vitgrå. 

När huset byggdes hade jag och min man inga barn och min bror hade det här sovrummet. Men när vi fick barn fick vi ta över det stora sovrummet och nu med två barn så skulle sovrummets kvadratmetrar verkligen prövas. Därför kom jag på idén att flytta på dörren så att vi skulle kunna ha sängen åt andra hållet och bygga en översång åt Lilla T. 

Så innan tapetseringen kunde börja byggdes ett dörrhål igen och ett nytt togs upp. 

Eftersom skarvarna i spånskivorna skulle synas med bara ett lager tapet så började jag sätta upp renoveringstapeten och kände ju direkt att det blev så mycket finare. Jag stod i valet och kvalet att sätta in en bröstpanel men landade i att eftersom tapeten var så fin så skulle den få ta all plats.

Det kändes ju lite tungt, ska jag erkänna, att tapetsera samma väggar en gång till efter det första lagret renoveringstapet. Att liksom tapetsera över det första fina lagret, att mitt jobb med det liksom inte ens skulle synas. Men egentligen skulle jag ju att tänkt att det snarare hade blivit väldigt tydligt om jag inte hade tapetserat det lagret alls. Så det är ju just synas som underarbetet med första lagret gör. 

När tapeten var på plats väntade sågning och montering av golvlister, fönster- och dörrfoder och taklister. Pappa som passade barnen i huset intill och kommit upp för att kolla läget med min renoveringsverksamhet gick snabbt tillbaka direkt när listerna togs fram men jag tycker att gersågning är ganska kul. Lite som att lägga pussel när man ska tänka till så att alla vinklar och hörn blir rätt. 

Efter ett par dagar kom min man upp till landet och fick se resultatet och tyckte att det blev ett helt annat rum och det hade han ju helt rätt i. 

Då drog vi tillsammans igång bygget av översängen, som ni skymtar lite i bilden här ovanför. Men mer om den får ni se en annan dag. 

Sedan var det dags att inreda, sätta upp gardiner och speglar och få njuta av att vakna upp till denna blomsterfröjd med fönsterutsikt över skogen utanför. 

Det finns ju inget vackrare än naturen och dess härliga organiska mönster. Både utanför fönstret och numera på väggarna på landet. Jag är så glad för detta och riktigt längtar efter sovrummet på landet när jag är hemma i stan. 

Reklamsamarbete: Inlägget presenteras i samarbete med Boråstapeter. 

17 sep 2020 Direktlänk Hemma hos migHemmafixI sommarstuganInredning: SovrumTapet & textil 4 kommentarer

Dela

  • Facebook
  • Pinterest
  • Email

Relaterade inlägg

Hemmafix: Fixa roligaste odlingen för barnen...

Måla på klinkers, kakel. Så gör man.

DIY: Måla på klinkers – så blir resultatet...

4 kommentarer

///////////////
  1. Verran

    Wow, vad fint det blev! Vilken himla skillnad! Det gjorde du verkligen bra. ??? Jag har samlat mod till att tapetsera ett bra tag nu, för jag är så himla rädd för att göra fel… men när man ser ett projekt som ditt blir man ju himla pepp på att göra något liknande. ?

    Reply
    1. Monica Karlstein

      Åh vad kul att du skriver och berättar. Det är ju precis det jag vill inspirera till, att våga ta sig an projekt. Vet du, det var faktiskt enklare än jag trodde. Så det gäller bara att våga. Hör av dig och berätta om du sätter igång med ditt projekt. Lycka till.

      Reply
  2. Jennifer

    Fint! Vart kommer spegeln ifrån 🙂

    Reply
    1. Monica Karlstein

      Tack snälla. Den kommer från Jotex.

      Reply

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Följ Hemmafix

Från gulnad furu till ett riktigt drömskåp

Från solfjädrar till sänglampa

Monica Karlstein är certifierad inredare och proffspysslare. Läs mer här.

Ikea hack: Soffbordet Svärtan fick nytt underrede i trä

Från äppelmos till leksaksförvaring

Ikea hack Tarva

Från trist furubyrå till drömmig sagohörna

Före & efter: Stora köksrenoveringen

Ikea hack Ivar hyllgavel

Gör en skärmvägg eller sänggavel av sadelgjord

Före & efter: Renovering av tvättstugan

Så bygger du ditt eget rustika matbord

Rabattkod Panduro

Ordning och reda i köket med minibyrå

Från rödaktigt fulfynd till finskåp

Klä blomvasen i rotting

Nyhetsbrev

Få de senaste uppdateringarna och nyheterna från Hemmafix-Monica.

Prenumerera

Nya sovrummet i sommarstugan

Förvandla furubyrån till barnens drömmöbel

En enkel växtspaljé att göra själv av rundstav.

Fixa ett enkelt växtstöd av rundstav och läder

Förra årets trädgårdsprojekt – och några till

Pinterest

Följ Hemmafixbloggen på Pinterest
Ikea hack Ivar hyllgavel

Förvandla en vanlig byrå med trendiga detaljer

Gör din egen designervas – Klongvas/Ängvas

Måla möbler – 8 tips om färg, redskap och tekniker

Bloggvänner

Besök gärna några av mina bloggkollegor.

Hållbara svepet, del 43 – Frankrike, Google Earth och resursslöseriet
Hållbara svepet, del 43 – Frankrike, Google Earth och resursslöseriet
Maria Soxbo
ODLA VALLMO
ODLA VALLMO
BLOGG - Hanna Wendelbo Design
Söndagen i april som vi tog tillbaka trädgården
Söndagen i april som vi tog tillbaka trädgården
Helena Lyth
Longing for summer
Longing for summer
Lovely Life

Designa formen på mattan till barnrummet

Gör din egen lampa av rostig taggtråd

Ta vara på gamla symaskinen – gör en lampa

Så gör du en knutkudde även kallad knot pillow, av Monica Karlstein, Hemmafixbloggen.se

DIY: Så gör du en knot pillow – steg för steg

Pimpa Ikeamöblerna med textil – min nya kollektion hos Stickyfront

Ikea hack: Fixa molniga hyllan till barnens sagoböcker

DIY: Fixa tidningsställ av läder till soffan

Gör snygga förvaringslådor av skokartonger

  • Facebook
  • Pinterest
  • Instagram
2017 @Hemmafixbloggen. All right reserved
✖