Den här veckan är sista veckan innan semestern och jag håller på att färdigställa flera projekt här hemma som ni fått hänga med på här i bloggen under vårterminen.
Och nu tänkte jag visa er barnrummet och det färdiga resultatet.

FÖRE: Så här såg det ut innan jag satte igång.
I februari satte jag igång med att fixa i ordning barnens gemensamma rum. Den ena gillar grönt och den andra rosa. Båda tycker om blommor och blad och de ville ha ett skrivbord där de båda får plats samtidigt. Eftersom rummet är litet krävdes en säng som går att fälla ihop dagtid och dra ut på kvällen för att maximera lekytan när barnen är vakna.
Renoveringen handlade inte om att köpa någon ny inredning utan snarare om att göra om väggarna för att skapa en helt ny känsla och sedan inreda med inredning vi redan hade i rummet sen tidigare eller som vi hade i garaget.
Eftersom rummet är så litet ville jag leka lite med intrycken och lura ögat lite grann så att det skulle kännas större. Därför valde jag att dela upp väggarna och sätta bröstpanel nedtill och tapet upptill. På så sätt upplevs det högre i tak och tack vare bröstpanelen luras ögat att tro att den tapetserade övre delen av väggarna är längre bort och på så sätt upplevs rummet större.
Jag monterade upp väggpanelen Perle från Huntonit och snickrade till en knopplist och liten hylla och målade in alltihopa i en och samma kulör. Den lilla hyllan är jag väldigt nöjd med. Här ställs barnens teckningar, legobyggen, vattenflaskor intill sängen och godnattsagorna. Så praktiskt. Och alla krokar gör det också lättare för barnen att hålla hyfsat städar. Nu finns det plats för maskeradkläderna att hänga framme och locka till lek och kläder som använts men som inte är redo för tvätt än kan i slutet av dagen hängas på någon av krokarna. Och skolväskan har fått sig en naturlig plats intill skrivbordet istället för att ligga och skräpa på hallgolvet.
Bröstpanelen bad jag personalen såga till i rätt höjd redan i byggvaruhuset och väl hemma var det bokstavligen bara att smacka upp skivorna som hakas i varandra och döljer skruvhuvuden och spikar.
Så lätt och jag är så nöjd med resultatet! Väldigt smidigt också att panelerna dolde ett gäng fula skruvhål och att jag inte behövde spackla eller sätta renoveringstapet.

FÖRE: Så här såg det ut innan jag började arbeta. Här ska det bli ett skrivbord och barnens kläd- och leksaksförvaring.
Jag valde att ha väggpanel på bara en del av väggen men den köps i hela längder för att kunna monteras från golv till tak, vilket jag också tycker är himla fint!
Vill du se hur man monterar Huntonits väggpanel så hittar du min instruktion här.

EFTER: Så här blev resultatet.
Jag har berättat det tidigare, men det jag gillar med väggpanelerna är att de är gjorda av trä – och faktiskt inget annat alls. Trots att de är hela skivor i trä så ser det ut som om jag satt dit ”planka” för ”planka”. Väggpanelen är de gjord av fällda träd som ingen annan vill ha eftersom de är i för dåligt skick för att bli virke eller möbler och annars hade blivit spill i byggindustrin. Stockarna mals ner till flis och hettas upp tillsammans med vatten. Då frisätts ett sorts naturligt lim (lignin) från träfibrerna som håller ihop det när det sedan pressas ut till stora ark. Väggpanelerna som kommer från norska Huntonit rekommenderas av Norska astma- och allergiförbundet och finns med i byggvarubedömningen BASTA och Sunda hus som listar hållbara byggmaterial. De finns också i flera färger och med flera olika fasningar och är färdigmålade, men går såklart att måla om i valfri kulör.
Sängen är en Blocketfyndad Ikeasäng som egentligen var för lång för att få plats så redan innan den här renoveringen hade jag sågat bort kanterna och skruvat fast den utdragsbara ribbotten direkt i väggen. Det jag nu gjort är att måla in den i samma kulör som väggpanelen.
Kulören jag målade väggpanelen och sängen i har jag blandat till själv och den heter Kvällsdimma. Kvällsdimma och alla andra kulörer i min nya kollektion är framtagna för att passa perfekt till just den här typen av tapeter. Den här tapeten heter Dahlia garden och du hittar den här.
Så småningom ska jag bygga en översäng ovanpå nuvarande säng men än tycker barnen att det är mysigt att sova ihop och det tycker jag är väldigt fint. Så översängen får helt enkelt vänta.
Mer om att inreda barnrum
1. Inreda delat barnrum – moodboards.
2. Montera väggpanelen Perle i barnrum.
Reklamsamarbete: Inlägget presenteras i samarbete med Huntonit.
Hej!
Superfint rum! 🤩
Jag undrar hur du fick till hyllan ovanpå väggpanelen. Sågade du till en egen planka och satte dit? Hur satte du fast hyllan? Spik/skruv/lim?