• Start
  • Diy och pyssel
  • Kategorier
  • Arkiv
  • Samarbeta
  • I media
  • Om Monica Karlstein
  • Kontakt
Hemmafix
    • Anmälan till nyhetsbrevet
    • Arkiv
    • Diy och pyssel
    • Integritetspolicy
    • Kassa
    • Kategorier
    • Kontakt
    • Låt oss prata!
    • Mitt konto
    • Om Monica Karlstein
    • Shop
    • test
    • Varukorg
    • Webbutik
    • Om mig
    • I media
    • Inredningsuppdrag
    • Kontakt

Häng med en dag på stan i mitt jobb – och fira en hundraåring

Härom dagen kunde ni som följer mig på Instagram följa min arbetsdag i mina stories och eftersom ni var så många som gjorde tummar upp, hjärtan och ställde frågor så tänkte jag att jag skulle berätta även här i bloggen hur en ganska så typisk arbetsdag ser ut för mig.

Eller i alla fall arbetsdagarna jag har inne i stan. Är jag hemma står jag ofta i snickarbyxor fulla av färg och ska bygga något.

Tisdagen var väl egentligen halvdag men inte för mig. Extra tidigt åkte jag till NK där Kitchenaid firade 100 år. Tänk att de funnits i hundra år och designen ser nästan likadan ut nu som då. För att fira hundraåringen bjöd de in till en superhärlig frukost där vi också fick möjligheten att kolla in deras senaste lansering.

Kitchenaids köksmaskin började i USA som en skänk från ovan till alla amerikanska hemmafruar men har idag, alltså hundra år senare, länge varit en skrytsymbol i inredningskretsar och syns i många bostadsannonser på Hemnet. Vi känner igen köksmaskinen tack vare att den kommer i  nästan alla regnbågens färger, men faktum är att den knalliga röda färgen är den som säljer bäst.

Därför lanseras nu en jubileumsutgåva av köksmaskinen och blendern i just rött och kulören är döpt till Qeen of hearts – men är en något mörkare och lite mindre knallig röd än den klassiska kulören som kallas empire red.

Jag ska nog gräva lite i Kitchenaids arkiv och historia i nästa vecka och se hur deras produkt förändrats sedan 1919 fram till idag. Jag tycker att det är så fascinerande hur en produkt kan stå sig designmässigt i hundra år och vara lika populär från år till år, utan att göra särskilt mycket reklam för sig.

Jag hade också möjligheten att träffa fantastiska Jessica Frey och spana in hennes nya kokbok om grillmat och se världens största Kitchenaid som turnerar runt i världen och nu landat en tid på NK i Stockholm. Jessica framstår nästan som teskedsgumman i jämförelse, eller hur? Jag tycker att det är en superfin bild på Jessica i sin fina klänning som hon designat själv.

Efter frukosten begav jag mig vidare till Norstedts för att prata om lanseringen av min bok ”99 hacks”. Jag längtar snart ihjäl mig efter att den ska landa ute i butik. Vi håller just nu på att planera själva släppet och allt som kommer att hända kring det. Längtar, längtar, längtar!

Därefter sprang jag ett varv på stan och köpte bland annat in material till ett sådant här hack, som också finns i boken.

Sen var det dags för att pinna in en sväng till kontoret för att beta av lite punkter på att göra-listan framför datorn och prata en sväng med Hanna Wendelbo för ett gemensamt projekt som vi håller på att planera. Och till sist köra till landet för att möta upp mamma och pappa och Lilla T som åkt dit lite tidigare än oss. Dagens bästa möte var när vi kom fram till landet och Lilla T springer mot mig med öppna armar.

2 maj 2019 Direktlänk Behind the scenesDesign 0 kommentarer

Dela

  • Facebook
  • Pinterest
  • Email

Relaterade inlägg

Bygg ett sängbord av kartong

Välkommen till Snickeriet!

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Monica Karlstein är certifierad inredare och proffspysslare. Läs mer här.

Följ Hemmafix

Från gulnad furu till ett riktigt drömskåp

FÖRE & EFTER: Renovera husbil

Ikea hack: Soffbordet Svärtan fick nytt underrede i trä

Från äppelmos till leksaksförvaring

Åtta månader på äventyr – segling i Karibien med barn

Ikea hack Tarva

Från trist furubyrå till drömmig sagohörna

Före & efter: Stora köksrenoveringen

Före & efter: Renovering av tvättstugan

Före & efter: Hallen får nytt liv

Från rödaktigt fulfynd till finskåp

Från solfjädrar till sänglampa

Nyhetsbrev

Få de senaste uppdateringarna och nyheterna från Hemmafix-Monica.

Prenumerera

Nya sovrummet i sommarstugan

Förvandla furubyrån till barnens drömmöbel

Förra årets trädgårdsprojekt – och några till

Gör din egen designervas – Klongvas/Ängvas

Måla möbler – 8 tips om färg, redskap och tekniker

Bloggvänner

Besök gärna några av mina bloggkollegor.

ALLT OM MITT BUBBELTÄLT I KALLVÄXTHUSET
ALLT OM MITT BUBBELTÄLT I KALLVÄXTHUSET
BLOGG - Hanna Wendelbo Design

Designa formen på mattan till barnrummet

Gör din egen lampa av rostig taggtråd

Ta vara på gamla symaskinen – gör en lampa

Så bygger du ditt eget rustika matbord

Så gör du en knutkudde även kallad knot pillow, av Monica Karlstein, Hemmafixbloggen.se

DIY: Så gör du en knot pillow – steg för steg

Pimpa Ikeamöblerna med textil – min nya kollektion hos Stickyfront

Ikea hack: Fixa molniga hyllan till barnens sagoböcker

DIY: Fixa tidningsställ av läder till soffan

Gör snygga förvaringslådor av skokartonger

Ikea hack Ivar hyllgavel

Förvandla en vanlig byrå med trendiga detaljer

Klä blomvasen i rotting

Ikea hack Ivar hyllgavel

Gör en skärmvägg eller sänggavel av sadelgjord

  • Facebook
  • Pinterest
  • Instagram
2025 @Hemmafixbloggen. All right reserved
✖